Home

Join us                           Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV


Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 14 February 2024



timewasters ANW - updates #top

Didn’t find it?


News and Competitions:
2024 Australia & Oceania Race Walk c’ships – Adelaide SA          11 Feb
Kyle Swan now the Australian Champion, taking on a strong field in the 20km Championship, with a time of 1h19m52s
- and gets an automatic qualifier for the 2024 Paris Olympics, Congratulations Kyle!

2024 Vic Milers #4                                                            06/02/2024               Aberfeldie
Male OP
800m: Oscar Wright 1:58.16; Jake Olarenshaw 1:58.55; Jake Frost DNS;
Mile: Alan Vernal 4:34.77;

2024 HVC/AVT Meet #3                                                  01/02/2024                Doncaster
Female OP
100m: Brooke Buschkuehl 12.11 (-1.7); Monique Larose 13.40 (-1.7); Julia Hipwell 13.63 (-1.7);
200m: Monique Larose 27.72 (0.8); Julia Hipwell 28.13 (0.2);

Male OP
100m: Ryan Hatch 11.46 (-1.9);
200m: Max Wright 24.45 (-0.2);

Female H762
400m Hurdles: Lara Richards 72.26;

Male H762
200m Hurdles: Max Wright 28.23 (1.3);

Male H914
400m Hurdles: Corey Robinson 57.03;

2024 Supernova 10,000m World Athletics Race Walking Tour Meet             27-28 Jan Canberra
Kyle Swan 2nd behind Canadian Olympian Evan Dundeewho (who shattered the Canadian record with 38m25.42s). Kyle walked a 32s PB in 38m46.99s.
Must be an ANW Club record too!

2024 ACT Championships                                               27-28 Jan Canberra
Jordan Gilbert breaks the club records for
U18-20 200m
U18-Open 400m

2024 Vic Country Championships                                 26-28 Jan    Ballarat
ANW athletes not eligible for placings
Female 20
Discus: Elise Keeghan 39.91m;
Female 16
200m: Alexa Schultz 28.60 (-0.2);
400m: Alexa Schultz 65.02;
Female 14
Javelin: Isabelle Thokchom 32.86m;
Shot Put: Isabelle Thokchom 8.70m;
Male 18
Hammer: Lachlan McGowan 46.14m;
Male 16
800m: Oscar Wright 2:03.53;
1500m: Oscar Wright 4:13.04;
Female P15
200m: Zoe Schultz 32.05 (+0.0);

2023 Vic Milers Meet #3                                                 18 Jan   Doncaster
Female OP
800m: Lara Richards 2:44.19;
Male OP
800m: Corey Robinson 1:59.66; Jake Olarenshaw 2:00.20; Shevin Hettiarachchi 2:05.02; Oscar Wright 2:05.43;
1500m: Alan Vernal 4:13.90; Zac Mellech 4:50.09;

2023 Vic Combined Events Championship                6-7 Jan    Lakeside
Male 18
Decathlon: Jake Frost 2nd 5961pts: 400m: 52.69 (695pts); Javelin: 43.11m (487pts); 1500m: 5:07.90 (515pts); Long Jump: 6.02m (-0.1) (591pts); High Jump: 1.70m (544pts); 110m Hurdles: 14.97 (1.1) (853pts); Shot Put: 10.52m (517pts); 100m: 11.49 (-0.1) (755pts); Discus: 29.91m (463pts); Pole Vault: 3.72m (541pts);
Male 16
Heptathlon:Max Wright 3549pts: High Jump: 1.56m (434pts); Shot Put: 8.59m (401pts); 200m: 24.14 (0.6) (681pts); Long Jump: 4.90m (-0.5) (363pts); Javelin: 25.55m (237pts); 100m Hurdles: 15.14 (1.5) (833pts); 1500m: 4:53.04 (600pts);
Syrus Ong 3443pts: High Jump: 1.65m (504pts); 100m Hurdles: 14.92 (3.0) (859pts); Long Jump: 5.18m (0.5) (417pts); 200m: 26.98 (0.6) (449pts); Javelin: 32.24m (331pts); Shot Put: 11.07m (550pts); 1500m: 5:44.12 (333pts);

2023 HVC/AVT Meet #2                                                6 Jan       Lakeside
Male OP
400m: Jordan Gilbert DQ;
Hammer: Lachlan Mcgowan 50.34m;

2023 Vic Milers Meet 2                                                   21 Dec  Box Hill
Female OP
800m: Maddie Tarabay 2:24.26; Julia Hipwell 2:43.62;
Male OP
800m: Jake Olarenshaw 1:56.77; Corey Robinson 1:58.62;
1500m: Alan Vernal 4:10.39; Shevin Hettiarachchi 4:23.95; Travis Blok 4:41.65; Max Wright 4:43.64;

2023 HVC1 and AVT1                                                     28 Nov  Lakeside                        
Female OP
Javelin: Maddie Tarabay 37.85m;
Male OP
400m: Oscar Wright 53.77;
Male 76
200m Hurdles: Jake Frost 26.65 (2.8); Max Wright 28.30 (2.8);

2023 Vic Relay Championships                                   25 Nov  Doncaster
Female OP
4x100m: (Cheyenne Van Ravenstein, Imogen Crooks, Kyla Chapman, Monique Larose) 52.81 (P);
Female 16
4x400m: (Alexa Schultz, Jaslene Ong, Julia Hipwell, Maddie Tarabay) DQ;
Female 14
4x100m: (Alexa Schultz, Zoe Schultz, Jazel Ong, Teresa Huang) 58.76 (7th);
Male OP
Medley Relay: (Sam Tassone, Zachary Wilmot, William Zheng, Alan Vernal) 3:56.72 (9th);
4x100m: (Corey Robinson, Zachary Wilmot, Kai Nielsen, Daniel White-Alikakos) 44.77 (P); (Sam Tassone, Liam Macdonald, Jake Olarenshaw, Liam Kernick) 46.77 (P);
4x400m: (Kai Nielsen, Jake Olarenshaw, Daniel White-Alikakos, Corey Robinson) 3:31.27 (P);
Male 18
4x100m: (Liam Macdonald, William Margaritis, William Zheng, Thomas Placella) 48.44 (P);
Male 16
Medley Relay: (Max Wright, Cooper Bertram, Jake Frost, Oscar Wright) 3:40.02 (1st);
4x100m: (Andrew Weerasinghe, Cooper Bertram, Jake Frost, Max Wright) 44.64 (1st);
            (Andrew Weerasinghe, Cooper Bertram, Jake Frost, Max Wright) 45.22 (P);
4x400m: (Syrus Ong, Gilbert Mccann, Travis Blok, Shevin Hettiarachchi) 4:05.53 (P);

2023 Doncaster Mile                                                      21 Nov     Doncaster
Male OP: 100yds: Ryan Hatch 10.45
Male Open: Mile: Alan Vernal 4:40.17

2023 Vic 5000m Championships                                16 Nov       Lakeside
5000m: Alan Vernal 16:22.52

2023 Vic Milers #1                                                         9 Nov         Lakeside
3000m: Alan Vernal 9:20.35

2023 Box Hill Twilight                                                  17 Oct         Box Hill
800m: Oscar Wright 2:00.81;
1500m: Alan Vernal 4:18.05;

2023 World Athletics Championships                      19-27 Aug  Budapest, Hungary
Brooke Buschkuehl  - Long Jump 17th 6.55m
Kyle Swan - 20km Walk -  40th in 1h26m02s

2023 AV 15km Walk Championships                        25 June   Middle Park
Kyle Swan 3rd in 1h05m23s

2023 AV Open 35km Road Walk Champs                21 May     Middle Park
Kyle Swan 6th in 2h44m55s in his first 35km

2023 Australian U14-18 Championships                 13-16 Apr         Brisbane
Thanks to Scott Bowden for the report:
Jake Olarenshaw (U17 400m; 800m), Alyssa Chapman (U16 90m hurdles), Max Wright (U15 100m hurdles; 200m hurdles), Syrus Ong (U15 100m hurdles), Shevin Hettiarachchi (U15 800m) and Benjamin Pidgeon (U16 High Jump). We also had lots of medallists, with gold medals being awarded to Maddie Tarabay (U15 javelin – 42.18m and U15 pentathlon – 5,098 points, which would have been enough points to also win the U16 pentathlon), Cooper Bertram (U16 Pole Vault – 3.85m) and Jordan Gilbert, who ran a brilliant anchor leg for the gold medal winning Victorian U18 team in the 4 x 400m. Maddie had further success, with a silver medal in the U15 shotput (12.69m) and bronze in the discus (36.79m). Some other wonderful silver medal performances came from Jordan Gilbert, who destroyed his U18 400m record with a 48.12s and Lachie McGowan in the U17 Hammer with a throw of 51.07m. Jake Frost, after narrowly missing the medals in the U16 200m hurdles (4th – 26.46s), showed that Maddie wasn’t the only multi-event medallist with a bronze in the U16 heptathlon (4,257 points).

2023 Australian Open and U20 Championships     30 Mar - 2 Apr         Brisbane
Open Women:    Long Jump:             Brooke Buschkuehl  1st     6.68m   (Brooke is the Australian Record Holder)
Open Men:        10,000m Race Walk: Kyle Swan             2nd   39m18.74s (Kyle is the 6th fastest Australian over the 20km Walk)
Open Women:    Discus:                  Elise Keeghan         18th  38.09m
Open Men:        Long Jump:             Ryan Hatch           17th    7.08m
Open Men:        400mH:                  Corey Robinson      20th   56.22s
Women U20:      Discus:                  Elise Keeghan        16th   37.77m
Women U20:      Javelin:                  Elise Keeghan        17th   28.55m
Men     U20:      Long Jump:             Joshua Young:       13th     6.54m

Sunday: 192 1:30pm: Open Women: Long Jump Finals: Brooke Buschkuehl

2023 HVC6                                                               23 Mar          Doncaster
FOP: Long Jump: Alyssa Chapman 4.76m (+0.0);
MOP
200m: Jordan Gilbert 22.11; Corey Robinson 22.86 (+0.0);
400m Hurdles: Corey Robinson 55.97;
M16: 200m Hurdles: Jake Frost 27.61 (0.1);

2023 AVT6                                                               23 Mar           Doncaster
Javelin: Elise Keeghan 31.72m
Hammer: Lachlan Mcgowan 51.53m

2023 All Japan 20km Race walking Championship     19 Mar    Nomi
Kyle Swan – 4th, 1h19m24s
- PB by 2:15 minutes
- #6 Australian all-time (up from #14)
- 2023 World Champs qualifier

2023 VMC#5
800m: Shevin Hettiarachchi 2:11.86
1500m: Joshua Carlin 4:18.54; Zac Mellech 4:27.81

2023 Sydney Track Classic                                 Sydney            11 Mar
Long Jump: Brooke Buschkuehl 1st   6.56m

2023 HVC#5                                                           Geelong          11 Mar
400m: Kyla Chapman 66.39
100m: Sami Latu 11.83 (-1.9)
400m: Jordan Gilbert 49.30; Sami Latu 51.87

2023 AVT#5                                                           Geelong          11 Mar
Discus: Elise Keeghan 40.65m
Shot Put: Susana Latu 11.13m

2023 Box Hill Classic                                            Box Hill            9 Mar
3000m: Joshua Carlin 9m19.18s

2023 Vic T&F Championships                             Albert Park     24-26 Feb
Male Open
5000m Walk: Kyle Swan 18:54.96 (2nd); - 1st Victorian
                - a massive PB performance to break 19mins for his first Open Victorian track title
400m Hurdles: Corey Robinson 55.06 (2nd);
Long Jump: Ryan Hatch 7.25m (0.3) (3rd); Sami Latu 6.02m (0.2) (13th);
100m: Sami Latu 11.95 (0.3) (P);
200m: Nic Shen 22.78 (-0.5) (S); 22.66 (1.2) (P); Sami Latu 23.91 (1.7) (P);
400m: Corey Robinson 50.04 (P); Sami Latu 53.77 (P);
800m: Alan Vernal 2:08.29 (P);
1500m: Alan Vernal 4:24.14 (P);

Female Open
Discus: Elise Keeghan 42.74m (3rd);
Javelin: Susana Latu 34.28m (5th);
Pole Vault: Hannah Hodges 3.30m (10th);

Female 20
Discus: Elise Keeghan 41.81m (1st);
400m: Kyla Chapman 67.32 (P);
Pole Vault: Aranya Manchanayake 2.75m (2nd);
Shot Put: Elise Keeghan 11.31m (2nd);
Javelin: Elise Keeghan 31.22m (3rd);
Long Jump: Aranya Manchanayake FOUL;

Male 20
Long Jump: Joshua Young 6.87m (4.0) (1st);
100m: Joshua Young 11.43 (-0.5) (8th); 11.26 (+0.0) (S); 11.44 (1.2) (P);
400m: Kai Nielsen 50.74 (6th); 50.55 (P);

W18
100m: Cheyenne Van Ravenstein 13.54 (1.4) (P);
200m: Cheyenne Van Ravenstein 27.96 (0.8) (P);

W17
100m Hurdles: Gemma Leung 15.70 (-2.3) (3rd);

W16
90m Hurdles: Alyssa Chapman 14.38 (-1.9) (3rd);
Shot Put: Milan Keogh 10.57m (3rd); Jaslene Ong 9.61m (5th); Lily Matthews 9.42m (6th);
Discus: Jaslene Ong 29.24m (4th); Lily Matthews 27.30m (7th);
Javelin: Lily Matthews 22.99m (7th);
Triple Jump: Jaslene Ong 10.12m (1.1) (6th);

W15
400m: Maddie Tarabay 58.21 (1st); 59.12 (P);
Discus: Maddie Tarabay 34.29m (1st);
Javelin: Maddie Tarabay 37.47m (1st);
Long Jump: Maddie Tarabay 5.14m (0.7) (1st);
Shot Put: Maddie Tarabay 12.04m (1st);

W14
100m: Alexa Schultz 14.51 (-0.3) (8th); 14.29 (+0.0) (P);
200m: Alexa Schultz 29.42 (-1.0) (P);
400m: Alexa Schultz 65.50 (P);

M18
200m: Liam Macdonald 24.73 (-0.2) (P);
High Jump: Liam Macdonald 1.80m (5th);

M17
Hammer: Lachlan McGowan 48.50m (1st);
400m Hurdles: William Zheng 69.22 (3rd);
100m: William Zheng 13.35 (0.5) (P);
200m: William Zheng 27.35 (0.8) (P);
400m: Jake Olarenshaw 52.61 (5th); 53.31 (P);
800m: Jake Olarenshaw DNS; 2:02.29 (P);
1500m: Joshua Carlin 4:22.74 (8th); Nick Fang 4:22.99 (9th);
3000m: Joshua Carlin DNF;

M16
Pole Vault: Cooper Bertram 3.90m (1st);
100m Hurdles: Cooper Bertram 13.76 (1.3) (2nd);
High Jump: Benjamin Pidgeon 1.70m (2nd); Jake Frost 1.60m (7th);
100m: Cooper Bertram 11.75 (-0.7) (3rd); 11.77 (-0.4) (P);
200m: Cooper Bertram 23.85 (1.4) (4th); 23.99 (-0.2) (P);
400m: Jake Frost 53.93 (6th); 52.92 (P);
200m Hurdles: Jake Frost 26.58 (0.2) (4th); 27.85 (-0.5) (P);

M15
200m Hurdles: Max Wright 29.38 (0.1) (3rd);
Pole Vault: Syrus Ong 2.80m (3rd);
200m: Max Wright 25.60 (-2.2) (P);
400m: Oscar Wright DNS; 54.40 (P);
800m: Shevin Hettiarachchi 2:12.74 (8th); 2:10.02 (P);
1500m: Shevin Hettiarachchi 4:29.35 (7th);
100m Hurdles: Syrus Ong 15.76 (-0.4) (4th); Max Wright 15.87 (-0.4) (5th);
Discus: Syrus Ong 20.06m (12th);
Javelin: Syrus Ong 25.79m (6th);

WP15
100m: Zoe Schultz 15.95 (-0.1) (1st);
200m: Zoe Schultz 32.82 (0.9) (1st);
400m: Zoe Schultz 78.43 (1st);
800m: Zoe Schultz 3:05.34 (1st);
Long Jump: Zoe Schultz 2.77m (-1.0) (1st);

2023 Maurie Plant Meet                                      Albert Park      23 Feb
Brooke Buuchkeuhl : Long Jump: 6.59m (3rd)

2023 Rare Air IV                                                    Casey            15 Feb
Pole Vault: Aranya Manchanayake 3.05m;
Pole Vault: Cooper Bertram 3.75m; Syrus Ong 2.65m;

2023 HVC4                                                             Doncaster      14 Feb
X16: 200m Hurdles: Max Wright 30.72 (-0.1);
Long Jump: Brooke Buschkuehl 6.36m (1.7);
200m: Nic Shen 22.20 (0.9); Max Wright 25.40 (1.8);
Long Jump: Joshua Young 6.59m (1.4);

2023 AVT4                                                             Doncaster      14 Feb
Hammer: Lachlan Mcgowan 50.41m;

2023 AUSTRALIA & OCEANIA 20KM ROAD WALK C’SHIPS        Fawkner Park     12 Feb
Kyle Swan: Silver : 1h22m52s

2023 VMC #4                                                         Aberfeldie       9 Feb
800m: Oscar Wright 2:01.30;
Mile: Alan Vernal 4:40.37;

2023 Supernova (World Athletics Race Walking Tour 2023 Silver meet)      Canberra   2 Feb
Kyle Swan: 10,000m Race Walk: 40m23.25s (5th, 3rd AUS)

2023 Vic Country Championships                      Geelong        26-28 Jan
W20
Kyla Chapman 400m: 65.98; 400m Hurdles: 76.12;
Elise Keeghan: Discus: 37.64m; Javelin: 31.40m;
W16
Lily Matthews Discus: 26.69m; Hammer: 20.96m;; Javelin: 22.07m;; Shot Put: 9.34m;
M18
Joshua Carlin  3000m: 10:04.57;
Lachlan McGowan Hammer: 49.25m;
M16
Jake Frost 200m Hurdles: 27.61 (3.5); Long Jump: 5.35m (1.1);
FOP
Susana Lutui Javelin: 32.84m;; Shot Put: 10.11m;
MOP
Sami Lutui 100m::11.64 (1.0); 200m: 23.31 (-0.2); 400m: 52.02; Long Jump: 6.57m (3.1);

2023 HVC#3                                                           Doncaster    19 Jan                                                          
M16: 100m Hurdles: Max Wright 16.32 (0.6); Jake Frost 20.89 (0.6);
Male:
100m: Nic Shen 10.99 (1.3); Corey Robinson 11.48 (1.1); Joshua Young 11.57 (1.6); Sam Tassone 12.35 (-0.2); Jake Frost 12.67 (-0.2); Max Wright 12.97 (-0.2);
400m: Corey Robinson 50.11;

2023 AVT#3                                                           Doncaster    19 Jan
W20: Discus: Elise Keeghan 39.14m;

2023 Combined Events Championships           Bendigo     14-15 Jan
U16 Heptathlon: Maddie Tarabay: 2nd  4039 points
High Jump: 1.41m (523pts); Shot Put: 12.33m (683pts); Long Jump: 4.97m (3.4) (551pts); 800m: 2:26.81 (733pts); 200m: 27.01 (3.3) (710pts); 90m Hurdles: 20.11 (1.8) (293pts); Javelin: 33.68m (546pts);

U16 Heptathlon: Jake Frost: 3rd  3976 points
High Jump: 1.65m (504pts); Javelin: 37.66m (408pts); 100m Hurdles: 14.14 (0.5) (957pts); 1500m: 5:01.13 (553pts); Shot Put: 9.45m (453pts); 200m: 24.68 (0.1) (632pts); Long Jump: 5.44m (3.5) (469pts)

2023 World Athletics Race Walking Tour - Supernova #1  Canberra    6 Jan
Kyle Swan takes 4th (less than 4s behind Canadian Olympian Evan Dunfee)

2022 VMC2                                                              Doncaster       22 Dec
800m: Maddie Tarabay 2:25.98;
800m: Corey Robinson 1:58.24; Jake Olarenshaw 2:00.32; Zac Mellech 2:13.20
1500m: Alan Vernal 4:16.95; Nick Fang 4:23.47;

2022 Zatopek                                                         Albert Park     15 Dec
MOP: long Jump: Ryan Hatch: 6.93m (3rd)
FOP: 4x400m: (Maddie Tarabay, Kyla Chapman, Tess Griffiths, Natalie Laurie) 4:21.34;

2022 AVT#2                                                            Doncaster      6 Dec
Javelin: Holly Hodges 31.58m; Elise Keeghan 30.63m;
Hammer: Lachlan Mcgowan 54.75m;

2022 HVC#2                                                            Doncaster      6 Dec
200m: Flynn Cocking 22.55 (0.1);
Long Jump: Ryan Hatch 6.78m (0.4);
M91.7H 400m Hurdles: Corey Robinson 55.94;

2022 Victorian Relay Championships                Box Hill          26 Nov
FOP
4x100m: (Tess Griffiths, Natalie Laurie, Kyla Chapman, Jasmine Woods) 53.80 (P);
F18
4x100m: (Jaslene Ong, Bree Horne, Aranya Manchanayake, Gemma Leung) 51.67 (2nd);
F16
4x100m: (Shri Nidhi Bolisetty, Maddie Tarabay, Rosalie Bandara, Milan Keogh) 52.19 (6th); (Shri Nidhi Bolisetty, Maddie Tarabay, Rosalie Bandara, Milan Keogh) 52.61 (P);
4x400m: (Gemma Leung, Shri Nidhi Bolisetty, Milan Keogh, Maddie Tarabay) 4:28.76 (5th); (Gemma Leung, Shri Nidhi Bolisetty, Milan Keogh, Maddie Tarabay) 4:29.43 (P);
MOP
Medley Relay: (Sam Tassone, Sami Lutui, Corey Robinson, Alan Vernal) 3:47.55 (8th);
4x100m: (Sam Tassone, Corey Robinson, Sami Lutui, Nic Shen) 44.27 (P);
M18
4x100m: (Liam Macdonald, Flynn Cocking, Kai Nielsen, Jordan Gilbert) 42.91 (2nd); (Liam Macdonald, Flynn Cocking, Kai Nielsen, Jordan Gilbert) 44.44 (P);
4x400m: (Flynn Cocking, Jake Olarenshaw, Kai Nielsen, Jordan Gilbert) 3:26.88 (2nd);
M16
Medley Relay: (Jake Frost, Josiah Stanford, Cooper Bertram, Nick Fang) 3:57.24 (5th);
4x100m: (William Zheng, Josiah Stanford, Jake Frost, Cooper Bertram) DNF;
M14
4x100m: (Syrus Ong, Shevin Hettiarachchi, Zac Mellech, Max Wright) 51.39 (2nd);
4x400m: (Syrus Ong, Shevin Hettiarachchi, Zac Mellech, Max Wright) 4:07.84 (2nd);

2022 HVC meet #1                                               Doncaster      22 Nov
200m: Jake Frost 25.65 (+0.0); Max Wright 25.79 (+0.0);
400m: Jordan Gilbert 49.29; Max Wright 59.42;
M76.2H 90m Hurdles: Max Wright 14.04 (0.5);
M84.0H 100m Hurdles: Jake Frost 14.73 (0.8);

2022 Aus Winter Walks Championships           Middle Park    11 September
10km Road Walk:
Carolyn Rosenbrock 11th in 1h02m00s and also 5th in the Masters Championship

2022 AV 20km Road Walk Championship          Middle Park   21 August
Carolyn Rosenbrock takes Silver in the Championship with 2hr5m25s
Along with the Silver, she also took Gold in the Masters Championship (W60-64)

2022 Commonwealth Games                Birmingham   August
Brooke Buschkuehl takes her second Commonwealth Games Long Jump Silver medal with a massive leap of 6.95m (+0.5).

Kyle Swan takes 6th 10,000m Race Walk in the Commonwealth Games in 40m49.79s

2022 World Athletics Championship - Oregon  July
Kyle Swan - 20km Race Walk
               - 33rd in 1h28m43s

Brooke Buschkuehl - Long Jump
Brooke takes 5th with 6.87m just 2cm short of a podium finish! Her performance is the highest placce that an Aus female at a World Championships.

2022 Chula Vista, USA       10 July
Brooke Buschkuehl  breaks the Australian Long Jump record!
Huge leap of 7.13m to break her previous Aus Record of 7.05m and is the World leading distance this year!

AV Officials Awards 2021-22
The Victorian Officials Function offers the opportunity to celebrate and congratulate the time and effort Officials make in ensuring the success of athletics.
Congratulations to:
Carolyn Rosenbrock: - 40 years & AA Platinum
Terry Swan - 15  years

2022 AV 15km Championship               Middle Park    26 June
Open Men:           Kyle Swan   1st   60m51s
Open Women:      Carolyn Rosenbrock  6th 94m02s
Both fields very strong with Olympians and other International competitors.

2022 AV Target Talent (AVTTP)
AV has selected some of our athletes in the squad. (Hopefully none missed!)
AVTTP is Athletics Australia’s initial Talent Development strand of their High-Performance Strategy and is delivered in partnership with Athletics Victoria (AV), Athletics Australia (AA) and the Victorian Institute of Sport (VIS).

Horizontal Jumps: Joshua Young (coached by Russell Stratton)
Sprints: Jordan Gilbert (Michael Gilbert), Liam Kernick (Adam McCann)
Hurdles: Gemma Leung ((David Thomson)
Pole Vault: Aranya Machanayake (Chris Bradshaw)
Throws: Elise Keeghan (Kim Mulhall)

2022 World University Games              Chengdu, China in June
Whilst this event has been postponed due to safety concerns, Kyle Swan was selected for the 20km Walk.

2022 Oceania Championships                      7 - 11 June     Mackay   
Aranya Manchanayake: U18 Pole Vault : 4th with 3.30m
Kyle Swan selected for the 5000m and 10,000m Walk
Brooke Stratton (now Brooke Buschkuehl) selected for Long Jump

2022 La Coruna      Spain    28 May
Kyle Swan competed in Spain in 20km Gran Premio Internacional de Marcha Cantones de A Coruna in Spain.
47th in a very strong field in 1h26m46s

2022 Madrid Marcha     Barcelona  16 May     10km Race Walk
Kyle Swan finishes 18th with a strong performance and big 52s PB to finish in 40m52s. A top 20 finish in and Invite Only event!.