#top

2018/19 AV Shield Final : Lakeside Stadium

Congratulations to our Teams

Womens Under 18 - State Champions

Womens Open Division 1: 2nd

Mens Open Division 1 - 3rd


Congratulations to

our Mens and Womens Division 1 Teams and to our Womens U18 Team who each won their White Zone competition.

Our Mens U18 Team came 3rd and missed the Final by just 6 Ladder points. They were ahead of 2nd in athlete performance points scored.

Why did they miss the Final?

Round 8 was a washout but Athlete performance and Team points were scored up until the Round was called off. Nuna had no athletes competing in early events.

If Nuna had one athlete compete in just one event before it was called off, the Team would have scored 8 Ladder points and made the Final!

A lesson for all Teams to make sure athletes enter early events in each round if there is a potential for a Round to be abandoned after it starts.




Womens Under 18 - State Champions

100m: Nikey Oni 13.45 (0.6); Felicia Arefta 13.76 (-0.1); Talia Lowe 13.82 (-0.1); Tess Griffiths 14.41 (0.1);

400m: Tess Griffiths 66.20; Talia Lowe 66.85; Felicia Arefta 71.07; Holly Hodges 74.35;

1500m: Holly Cocking 5:26.7h; Mia Ward 5:27.7h; Rebekah Powierski 5:50.3h;

2000m Steeple: Holly Cocking 8:24.8h; Rebekah Powierski 8:42.1h;

100m Hurdles: Tess Griffiths 21.23 (0.9);

2000m Walk: Holly Cocking 10:22.5h; Rebekah Powierski 11:26.6h;

400m Relay: Nunawading  53.91;

Discus: Holly Hodges 23.40m;

Javelin: Holly Hodges 29.38m;

Long Jump: Tess Griffiths 3.91m (-0.1); Holly Hodges 3.89m (0.1);

Pole Vault: Chloe Karagiorgos 2.50m; Holly Hodges 2.50m;

Womens Open Division 1  - 2nd

100m: Jessica Dux 13.20 (-0.7); Monique Larose 13.36 (-0.7); Nicole Pennings 13.50 (-0.7); Hannah Shanley 14.15 (-0.7); Natalie Laurie 14.61 (0.1);

400m: Brigitte Humphrey 61.19; Nicole Pennings 61.52; Gemma Hall 62.79; Monique Larose 64.16; Natalie Laurie 69.04;

1500m: Brigitte Humphrey 4:34.6h; Nicole Pennings 5:21.9h; Gemma Hall 5:24.3h; Wendy Muldoon 6:20.4h; Eloise Thompson 5:49.9h;

2000m Steeple: Eloise Thompson 14:23.8h;

3000m Steeple: Eloise Thompson 14:23.8h;

100m Hurdles: Jessica Dux 18.10 (-0.4); Natalie Laurie 22.31 (-0.8);

2000m Walk: Wendy Muldoon 10:44.1h; Carolyn Rosenbrock 11:51.4h;

400m Relay: Nunawading  51.03;

Discus: Nicole Pennings 30.13m; Erin Holdway 22.62m;

Javelin: Natalie Laurie 33.03m; Nicole Pennings 20.63m;

Long Jump: Jessica Dux 4.74m; Monique Larose 4.66m (-0.9);

Pole Vault: Jessica Dux 2.20m; Natalie Laurie 2.05m;

Mens Open Division 1   - 3rd

100m: Nathan Deslandes 10.95 (1.4); Nicholas Arefta 11.59 (1.0); Corey Robinson 11.75 (-0.4); David Brock 11.77 (-0.4); Zachary Wilmot 11.88 (0.5); Darci Hughes 11.98 (0.2);

400m: Darci Hughes 50.09; Nicholas Arefta 51.06; David Brock 51.40; Zachary Wilmot 54.33; Adam Mccann 67.79; Corey Robinson DNS;

1500m: Joel Donnar 3:57.8h; Steve Vernal 5:32.1h; Adam Mccann 5:34.7h; Michael Papp 6:23.4h;

3000m Steeple: Adam Mccann 13:46.6h;

110m Hurdles: David Brock 15.79 (0.9);

2000m Walk: Adam Mccann 14:11.8h; David Sommers DQ;

400m Relay: Nunawading  45.53;

Discus: David Brock 37.80m; Ben Van Der Westhuizen 30.47m; Adam Mccann 18.89m;

Javelin: David Brock 53.19m; Nathan Deslandes 46.24m; Ben Van Der Westhuizen 29.95m;

Long Jump: Nathan Deslandes 7.25m (1.3); David Brock 6.23m (2.4); Ben Van Der Westhuizen 5.07m (1.7);

Pole Vault: David Brock NM;


Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 23 February 2019



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?