#top

Round 2    12 Oct

Ballarat Bendigo Casey Fields Doncaster Geelong



AV Shield point scores: Round 2

FOP

200m: Nicole Pennings 26.89 (-0.3); Jessica Dux 27.30 (-1.4);

800m: Nicole Pennings 2:28.7h;

4x200m: Nunwading  (Nicole Pennings, Mia Ward, Jessica Dux, Monique Larose) 1:54.48;

Hammer: Erin Holdway 33.62m;

High Jump: Nicole Pennings 1.35m; Jessica Dux 1.30m;

Shot Put: Nicole Pennings 8.59m; Jessica Dux 7.94m;

F20

200m: Monique Larose 27.20 (-1.4); Holly Hodges 29.88 (1.6);

Hammer: Holly Hodges 18.82m;

Pole Vault: Holly Hodges 2.50m;

Shot Put: Holly Hodges DNS;

F18

200m: Mia Ward 31.71 (1.1); Hannah Hodges 28.28 (-0.3);

800m: Mia Ward 2:51.2h;

2000m Steeple: Holly Cocking 8:50.6h; Rebekah Powierski 9:33.6h;

3000m Walk: Holly Cocking 16:21.5h; Rebekah Powierski 17:35.2h;

Hammer: Hannah Hodges 20.91m;

High Jump: Mia Ward 1.30m;

Pole Vault: Hannah Hodges 3.10m;

Triple Jump: Mia Ward 7.59m; Hannah Hodges ;

F16

200m: Elise Carbery DNS;

2000m Steeple: Kyla Chapman 9:36.4h;

200m Hurdles: Aranya Manchanayake 34.51 (-1.1);

Pole Vault: Aranya Manchanayake 2.80m;

Shot Put: Elise Carbery 10.08m; Elise Keeghan 9.45m;  DNS;

Triple Jump: Aranya Manchanayake DNS; Elise Carbery 9.21m;

F14

200m Hurdles: Gemma Leung 35.72 (-4.3);

Shot Put: Gemma Leung DNS;

Triple Jump: Alyssa Chapman 7.76m;

F40

1500m: Wendy Muldoon 6:35.7h;

3000m Walk: Carolyn Rosenbrock 20:10.3h; Wendy Muldoon 16:23.3h;

MOP

200m: Corey Robinson DNF; Nicholas Arefta 23.04 (-0.4); Ben Van Der Westhuizen DNF;

3000m: Michael Papp 13:50.7h;

400m Hurdles: Corey Robinson 58.31; Ben Van Der Westhuizen 71.66;

3000m Walk: Kyle Swan 12:29.8h;

4x200m: Nunwading  (Jarrod Long, Nicholas Arefta, Ben Van Der Westhuizen, Corey Robinson) 1:35.54;

Hammer: David Brock 23.46m; Ben Van Der Westhuizen 18.96m;

High Jump: David Thomson 1.95m; Ben Van Der Westhuizen 1.70m;

Pole Vault: David Thomson DNS;

Shot Put: David Thomson 12.54m; David Brock 12.27m; Ben Van Der Westhuizen 9.32m;

Triple Jump: Ben Van Der Westhuizen 11.26m;

M18

100m: Jakeb Pearson 11.83 (-1.3); Jay Stephan 12.51 (-0.0);

200m: Sam Tassone 25.00 (-0.8); Jarrod Long 23.95 (-0.4); James Reddy 24.11 (-0.3); Harrison Broadbent DNS;

400m: Jakeb Pearson NT;

800m: Jarrod Long 2:54.2h; Harrison Broadbent 2:20.1h;

2000m Steeple: Harrison Broadbent 7:28.8h;

High Jump: Jarrod Long 1.35m; James Reddy 1.70m; Angus Reddy 1.70m;

M16

100m: Jordan Drescher 12.64 (-1.7); Lester Long 12.68 (-1.7);

2000m Steeple: Flynn Cocking 7:33.2h;

Long Jump: Lester Long 5.26m;

M14

800m: Jordan Gilbert 2:27.2h;

Hammer: Lachlan Mcgowan 29.02m;

High Jump: Aaron Hicks 1.60m; Jordan Gilbert ;

Shot Put: Jordan Gilbert 8.52m; Lachlan Mcgowan 7.06m;

M40

200m: Darryl Griffiths 27.65 (-0.8);

3000m: David Sommers 13:36.4h;

3000m Walk: David Sommers 18:25.7h;


Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 15 October 2019



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?