#top

01/02 Round 11

Ballarat Bendigo Doncaster Geelong Knox

AV Shield point scores: Round 11

FOP

100m: Kelly Laing 14.80 (-1.1);

400m: Kelly Laing 71.77;

800m: Bridget Brammer 2:17.0h;

100m Hurdles: Kelly Laing 19.56;

Discus: Nicole Pennings 20.49m;

Javelin: Nicole Pennings 24.55m;

Long Jump: Kelly Laing 4.04m;

F20

100m: Monique Larose 13.37 (-1.5); Holly Hodges 15.02 (-1.3);

400m: Monique Larose 64.03;

Javelin: Holly Hodges 24.52m;

Long Jump: Holly Hodges 3.73m;

F18

100m: Mia Ward 17.19 (+0.0); Hannah Hodges DNS; Tess Griffiths 14.08 (-1.1); Talia Lowe 14.56 (+0.0); Susana Lutui DNS;

400m: Stephanie Meerwald 62.40; Tess Griffiths 66.58; Talia Lowe 70.73;

1500m: Holly Cocking 6:01.8h; Mia Ward 5:38.3h; Rebekah Powierski 6:30.0h;

2000m Steeple: Mia Ward 9:35.8h;

100m Hurdles: Susana Lutui DNS;

400m Hurdles: Stephanie Meerwald 68.74;

5000m Walk: Holly Cocking 28:56.3h; Rebekah Powierski 29:40.6h;

Discus: Susana Lutui 35.41m;

Javelin: Hannah Hodges 26.36m; Susana Lutui 33.12m;

Long Jump: Mia Ward 3.05m; Hannah Hodges 4.50m; Tess Griffiths DNS; Rebekah Powierski DNS;

F16

800m: Zoe Pandey 2:52.9h;

3000m: Zoe Pandey 12:43.7h;

90m Hurdles: Elise Carbery 15.98;

Discus: Elise Keeghan 30.76m;

Javelin: Elise Carbery 28.47m; Elise Keeghan DNS;

F14

Long Jump: Gemma Leung DNS;

F40

1500m: Wendy Muldoon 6:05.0h;

2000m Walk: Carolyn Rosenbrock 13:12.3h; Wendy Muldoon 10:43.1h;

MOP

100m: Darci Hughes 12.10 (-1.4); Corey Robinson 11.89 (-0.3); Nicholas Arefta 11.73 (-1.3); David Brock 13.08 (-2.4); Simon Van Der Westhuizen 13.03 (-1.5);

200m: Ben Van Der Westhuizen 29.42 (2.3);

400m: Darci Hughes 53.60; Corey Robinson DNS; Nicholas Arefta DNS; Simon Van Der Westhuizen DNS;

110m Hurdles: Simon Van Der Westhuizen 20.20;

Discus: David Brock 37.04m;

Hammer: Ben Van Der Westhuizen DNF;

High Jump: Ben Van Der Westhuizen 1.65m;

Javelin: David Thomson 45.86m; David Brock 46.86m;

Long Jump: David Brock 5.21m; Simon Van Der Westhuizen DNS;

Pole Vault: David Brock DNS;

Shot Put: Ben Van Der Westhuizen DNF;

Triple Jump: Ben Van Der Westhuizen 10.59m;

M20

100m: Michael Hough 13.12 (-1.3);

400m: Michael Hough 61.08;

3000m Steeple: Michael Hough 14:18.3h;

High Jump: Liam Tully 1.95m;

M18

100m: Jakeb Pearson 11.69 (-0.4); Jay Stephan 12.67 (-1.4); Sam Tassone 12.58 (-1.7); Jarrod Long 12.43 (-0.5); James Reddy 12.02 (-1.4); Angus Reddy 12.08 (-1.4); Sami Lutui 12.11 (-0.5);

400m: Jakeb Pearson 50.89; Sam Tassone 57.03; Jarrod Long 60.95; James Reddy 54.13; Angus Reddy 55.95; Sami Lutui 54.45;

1500m: Harrison Broadbent 4:40.7h;

2000m Steeple: Harrison Broadbent 7:15.6h;

Long Jump: Jay Stephan DNS; Jarrod Long 4.46m; Sami Lutui 6.04m (0.1);

M16

1500m: Matthew Venour 4:19.4h;

2000m Steeple: Matthew Venour 6:52.0h;

M14

100m: Jordan Gilbert 13.28 (-0.5);

400m: Jordan Gilbert DNS;

90m Hurdles: Jordan Gilbert DNS;

Discus: Jordan Gilbert 23.62m;

High Jump: Aaron Hicks 1.55m;

M40

100m: Darryl Griffiths 13.71 (-1.3);

400m: Adam Mccann 72.04; Darryl Griffiths 64.95;

1500m: Adam Mccann 5:58.2h; Peter Shanley 6:03.2h;

2000m Walk: David Sommers DQ;


Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 03 February 2020



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?