#top

19/10 Round 3

Aberfeldie Ballarat Bendigo Geelong Yarra Ranges


AV Shield point scores: Round 3



FOP

100m: Jessica Dux 13.22 (+0.0); Natalie Laurie 14.00 (0.2);

400m: Nicole Pennings 60.95; Natalie Laurie 65.58;

100m Hurdles: Jessica Dux 18.06; Natalie Laurie 20.30;

4x400m: Nunwading  (Susana Lutui, Tess Griffiths, Hannah Shanley, Jessica Dux) 4:42.02;

Discus: Nicole Pennings 26.63m; Natalie Laurie 26.19m;

Hammer: Erin Holdway ;

Javelin: Nicole Pennings 16.80m; Jessica Dux 19.50m; Natalie Laurie 31.23m;

Long Jump: Jessica Dux 4.52m; Natalie Laurie 4.24m;

Pole Vault: Natalie Laurie DNS;

F20

400m: Hannah Shanley 69.44;

1500m: Hannah Shanley 6:04.1h;

Discus: Holly Hodges DNS;

Javelin: Holly Hodges DNS;

Pole Vault: Holly Hodges DNS;

F18

100m: Tess Griffiths 14.11 (1.1); Talia Lowe 15.00 (0.2); Susana Lutui 15.34 (+0.0);

200m: Stephanie Meerwald DNS;

400m: Tess Griffiths DNS;

800m: Stephanie Meerwald 2:36.9h;

1500m: Holly Cocking 5:48.9h; Rebekah Powierski 6:11.9h;

400m Hurdles: Stephanie Meerwald 67.13;

5000m Walk: Holly Cocking 27:42.4h; Rebekah Powierski 29:33.1h;

Discus: Susana Lutui 27.01m;

Javelin: Hannah Hodges DNS; Susana Lutui 30.41m;

Long Jump: Hannah Hodges DNS; Tess Griffiths 4.98m; Susana Lutui 3.77m;

Pole Vault: Hannah Hodges DNS;

F16

100m: Kyla Chapman 14.65 (+0.0); Gabriella Hatch 14.61 (+0.0);

1500m: Mira Downie 5:30.2h; Zoe Pandey 5:38.0h;

90m Hurdles: Elise Carbery 17.22;

Discus: Elise Keeghan 32.12m;

Javelin: Kyla Chapman DNS; Elise Keeghan 26.10m;

Long Jump: Kyla Chapman 3.75m; Gabriella Hatch 4.17m;

Pole Vault: Aranya Manchanayake DNS;

F14

100m: Alyssa Chapman 15.86 (-1.5);

Javelin: Alyssa Chapman DNS;

Long Jump: Gemma Leung DNS; Alyssa Chapman 3.56m;

F40

1500m: Wendy Muldoon 6:37.0h;

2000m Walk: Wendy Muldoon 10:41.8h;

MOP

100m: Darci Hughes 11.91; Nicholas Arefta 11.63;

400m: Darci Hughes 51.57; Nicholas Arefta 52.07;

Discus: David Thomson DNS; David Brock 35.42m;

Javelin: David Thomson DNS; David Brock 45.95m; Ben Van Der Westhuizen 24.31m;

Long Jump: Ben Van Der Westhuizen 2.75m (+0.0);

Shot Put: Ben Van Der Westhuizen 8.84m;

M20

100m: Liam Kernick 13.10;

M18

100m: Jay Stephan 12.41; Sam Tassone 12.32; James Reddy 12.08; Angus Reddy 12.00;

200m: Jakeb Pearson 24.48 (-3.0);

400m: Sam Tassone 58.65; James Reddy 53.32; Angus Reddy 55.74;

400m Hurdles: Jakeb Pearson 68.44;  ;

M16

400m: Melvin Subramaniam 58.24;

1500m: Flynn Cocking 4:55.2h;

100m Hurdles: Melvin Subramaniam 15.83;

M14

High Jump: Aaron Hicks 1.60m;

M40

100m: Adam Mccann 14.59; Darryl Griffiths 13.78;

400m: Adam Mccann 67.73; Darryl Griffiths 65.02;

1500m: Adam Mccann 5:52.4h; David Sommers 6:12.4h; Peter Shanley 5:53.8h;

2000m Walk: David Sommers 12:06.3h;

Discus: Adam Mccann 15.32m;


Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 19 October 2019



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?