#top

Round 4 - Ringwood


If you don’t think result or details are correct then you can query them here


AV Shield Scores: http://www.athsvic.org.au/score/


Team Points scored: as at 11:00am 28Oct:

Mens Open Division 1:  

ANW 12866; BOH 5370;RWD 4297;ANW2 2739

STK 1685; BOH `2 179

Mens Under 18:

 YRA 5536; RWD 4835; ANW 3737; BOH 2863

ANW2 821; AWA 361; YRA 2 328

Mens Under16:

BOH 6319; RWD 4519; OSC 3843; BOH 2 498

OLM 421; STK 177

Mens Under 14:

STK 4041; RWD 2403; BOH 830; RWD 2 828

AWA 772; ANW 299; STK 2 285

Womens Open Division 1:

BOH 6339; ANW 5863; RWD 2992;

Womens Under 18:

ANW 3161; YRA 2401; STK 2068; BOH 1892; RWD 508

Womens Under 16:

BOH 3117; RWD 2455; ANW 2301; OLX 731;

ANW2 322

Womens Under 14:

YRA 2146; RWD 1999; STK 1308; OH 1010

ANW 1001

Zone best performances highlighted in Blue

Womens Open Division 1 - highest scorer

100m: Jessica Dux 13.04 (2.2); Hannah Shanley 13.25 (2.3); Nicole Pennings 13.31 (1.9);

200m: Natalie Laurie 33.89;

400m: Hannah Shanley 63.95;

800m: Bridget Brammer 2:20.7h;

1500m: Nicole Pennings 5:09.4h; Eloise Thompson 5:37.3h; Wendy Muldoon 6:30.3h;

2000m Walk: Wendy Muldoon 10:37.3h;

Discus: Nicole Pennings 33.12m;

Hammer: Erin Holdway 38.72m;

Javelin: Jessica Dux 20.62m;

Long Jump: Jessica Dux 4.47m; Nicole Pennings 3.81m;

Shot Put: Erin Holdway 8.89m;

Relay: No relay for White Zone but the relay at Doncaster still scored points!


Womens Under 18 - highest scorer

100m: Nikey Oni 13.32 (2.3); Felicia Arefta 13.56 (2.3); Tess Griffiths 13.82 (2.4); Mia Ward 15.28 (2.4);

1500m: Mia Ward 5:35.7h;

5000m Walk: Holly Cocking 28:37.9h; Rebekah Powierski 31:18.3h;

Javelin: Holly Hodges 26.65m;

Long Jump: Tess Griffiths 3.89m; Mia Ward 3.54m;


Womens Under 16  - highest scorer  

100m: Hannah Hodges 13.72 (0.6); Elise Carbery 14.57 (3.0); Vaidehi Premkumar 14.62 (3.2);

Javelin: Hannah Hodges 29.13m; Elise Carbery 21.50m;

Long Jump: Hannah Hodges 4.54m; Vaidehi Premkumar 4.29m; Elise Carbery 4.24m;


Womens Under 14  - highest scorer   

200m: Aranya Manchanayake 29.11 (0.4);

80m Hurdles: Aranya Manchanayake 14.12 (1.1);

Triple Jump: Aranya Manchanayake 9.98m;


Zone best performances highlighted in Blue

Mens Open Division 1 - highest scorer  

100m: Nathan Deslandes 10.98 (2.1); Ryan Hatch 11.20 (2.1); Henry Au-Yeung 11.23 (1.2); Jarrod Michael Robinson 11.28 (1.2); Nicholas Arefta 11.60 (2.1); Colin Wu 11.66 (2.6); David Brock 11.68 (1.4); Zachary Wilmot 11.69 (2.1); Adib Ranjbari 11.73 (2.1); Darci Hughes 11.75 (1.8); Darryl Griffiths 14.00 (0.7);

400m: Jarrod Michael Robinson 49.38; Darci Hughes 51.75; Nicholas Arefta 52.61; David Brock 52.96; David Thomson 55.31; Adib Ranjbari 56.04;

800m: Eamon Wright 1:58.0h; Joel Donnar 1:58.2h;

1500m: Steve Vernal 5:46.9h; Peter Shanley 5:51.6h;

110m Hurdles: David Thomson 16.07 (1.3);

2000m Walk: David Sommers 12:04.4h;

5000m Walk: Kyle Swan 21:23.9h;

Discus: David Thomson 40.81m; David Brock 38.32m; Adam Mccann 15.11m;

High Jump: Ben Van Der Westhuizen 1.60m;

Javelin: David Brock 49.74m; David Thomson 48.46m; Nathan Deslandes 48.20m; Adam Mccann 13.18m; David Thomson 51.00m; David Brock 49.77m;

Long Jump: David Thomson 6.86m; Nathan Deslandes 6.69m; David Brock 6.28m; Nicholas Arefta 5.96m; Darryl Griffiths 4.24m;

Shot Put: Ben Van Der Westhuizen 9.26m;

Triple Jump: Ben Van Der Westhuizen 10.40m;


Mens Under 18 - highest scorer

100m: Liam Kernick 13.84 (1.9); Jakeb Pearson 11.77 (3.0); Jarrod Long 11.84 (1.8); Sami Lutui 12.07 (2.1); Jay Stephan 12.14 (1.4); Sam Tassone 12.58 (2.0); Achintha Jayawantha 13.10 (1.7);

200m: Jarrod Long 24.69;

400m: Jakeb Pearson 52.22;

800m: Harrison Broadbent 2:22.6h;

1500m: Ben Beck 4:26.2h; Harry May 5:17.6h;

5000m: Harrison Broadbent 20:01.1h;

Long Jump: Sami Lutui 5.50m; Jarrod Long 4.78m;


Mens Under 16 - highest scorer  

No competitors


Mens Under 14  - highest scorer

1500m: Matthew Venour 4:37.0h;



Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 28 October 2018



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?