#top

Round 9 - Glenhuntly


If you don’t think result or details are correct then you can query them here


AV Shield Scores: http://www.athsvic.org.au/score/


Team Points scored:

Mens Open Division 1:  

ANW 5091, BOH 3454, STK 2023, RWD 862

Mens Under 18:

ANW 3370, YRA 2624, RWD 2296, BOH 1609, AWA 501, ANW2 194

Mens Under16:

BOH 5084, RWD 2981, OSC 2236, STK 1445, BOH2 750, OLM 440,  OLX 427

Mens Under 14:

RWD 1461, ANW 811, STK 798, AWA 259


Womens Open Division 1:

ANW 4919, BOH 2047

Womens Under 18:

ANW 2057, YRA 1777, BOH 694, STK 683

Womens Under 16:

BOH 2961, RWD 1582, ANW 1089,  OLX 354

Womens Under 14:

YRA 2251, ANW 972, STK 731, RWD 716



Womens Open Division 1

100m: Nicole Pennings 13.84 (-4.5);

400m: Zoe Brito-Babapulle 59.39; Nicole Pennings 60.40; Bridget Brammer 60.65; Gemma Hall 64.01; Eloise Thompson 77.91;

800m: Brigitte Seeley 2:17.8h;

1500m: Gemma Hall 5:25.5h;

3000m Steeple: Eloise Thompson 14:54.8h;

800m Relay: Nunawading  1:58.41;

Discus: Nicole Pennings 26.53m; Eloise Thompson 17.66m;

Hammer: Erin Holdway 32.82m;

Javelin: Eloise Thompson 18.66m;


Womens Under 18

100m: Felicia Arefta 14.08 (-3.0); Mia Ward 15.52 (-2.3);

1500m: Mia Ward 5:32.8h; Holly Cocking 5:48.1h; Rebekah Powierski 6:04.9h;

2000m Steeple: Holly Cocking 8:21.5h; Rebekah Powierski 8:31.9h;

Long Jump: Mia Ward 3.51m;


Womens Under 16  

200m: Elise Carbery 29.69 (2.1);

90m Hurdles: Elise Carbery 17.04 (4.7);

High Jump: Elise Carbery 1.25m;

Shot Put: Elise Carbery 9.40m;


Womens Under 14  

100m: Natasha Kindler 13.62 (-2.4);

Long Jump: Natasha Kindler 4.53m; Kyla Chapman 3.77m;



Mens Open Division 1

100m: Nicholas Arefta 11.90 (-3.8); Colin Wu 12.13 (-3.8); Zachary Wilmot 12.29 (-3.8); Darci Hughes 12.50 (-4.6); Chris White 12.73 (-3.8);

400m: Darci Hughes 50.67; Nicholas Arefta 52.33;

1500m: Joel Donnar 4:06.3h; David Sommers 6:03.8h; Michael Papp 6:12.5h;

400m Hurdles: Corey Robinson 58.98;

800m Relay: Nunawading  1:38.45;

Discus: Chris White 39.53m;

Long Jump: Chris White 6.35m;


Mens Under 18

100m: Liam Kernick 14.27 (-3.2); Jakeb Pearson 12.12 (-3.8); Jarrod Long 12.74 (-3.8); Sam Tassone 13.03 (-3.5); Jay Stephan 13.42 (-3.8);

400m: Jakeb Pearson 51.19; Sam Tassone 58.03;

400m Hurdles: Jakeb Pearson 58.20;

High Jump: Liam Tully 1.85m;

Long Jump: Jay Stephan 5.06m; Jarrod Long 4.84m;


Mens Under 16 - no competitors



Mens Under 14

100m: Jordan Gilbert 14.36 (-2.3);

2000m Steeple: Matthew Venour 7:01.3h; Flynn Cocking 8:26.4h;



Home

Join us                          Contact us

Club Newsletter

Cross Country have a go in Winter

Remembering the past

About our Club                 

Membership info and costs

Footy Tipping

BSAT Nunawading Track info

Its time to come back

Competition results

Shield Ladder            Shield Info

Links:

Athletics Victoria      ANW at AV

* High Velocity Club    * AV Throwers

* Rare Air Club           * Vic Milers Club

Athletics Australia

Little Athletics Nunawading

Victorian Race Walking Club

BOM: forecast    current rain pattern

Athletics Nunawading Inc.     Club code: ANW      Affiliated with Athletics Victoria
Updated 02 February 2019



timewasters ANW - updates #top

Shield: Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Round 5  Round 6  Round 7  Round 8  Round 9  Round 10  Round 11  Round 12  Shield Final  Zone Final        

Ladder   Claim ANW record here

AV Shield - interclub competition   (AV info here)

Didn’t find it?